הטיפול בילדים ברפואה סינית מתועד משנת 652 לספירה בספר של הרופא האגדי Sun Simiao. הטיפול בילדים מתבצע בטכניקות הדומות למבוגרים אבל בצורה עדינה ומותאמת לילדים תוך כדי הבנה של הפיזיולוגיה הייחודית של הילד. הטיפול משתף את ההורים והמשפחה ומחייב הסתכלות רחבה על עולמו המלא של הילד.
“There is no Dao among the common people that is greater than the Dao of Nurturing the young, If (Children) are not Nurtured when they are young, they will die before reaching adulthood…The significant of this structure* is that it venerates the root”

Sun Si Miao Bei Ji Qian Jin Yao Fang- essential formulas worth a thousand in gold for emergencies, 652 ac- early Tang


את המשפט המפורסם הזה קבע Sun Simiao בפתיח של הספר הראשון בעולם לטיפול בילדים. להבנות אז ולהבנתינו היום, מטרת הטיפול הנכון בילדים הוא לעזור להם להגיע לבגרות בבריאות טובה. אני לא מאמין שילדים לא צריכים להיות חולים בכלל, לעיתים ילדים זקוקים למחלות על מנת להתחזק, לנקות את הגוף ולאמן את מערכת החיסון. הטיפול שלי בילדים נועד לעזור להם להחלים מהמחלות בריאים יותר וחזקים יותר.

הטיפול בילדים כולל תמיד הכרות מעמיקה עם עולמו המלא של הילד וכולל את ההורה כחלק מהטיפול. לא אחת יכלול הטיפול הנחיות להורים, שינוי סביבתי או תזונתי וליווי צמוד בכל תהליכי הריפוי, הן להורה והן לילד.

שיטות הטיפול כוללות:

דיקור עדין

מתבצע באמצעות מחטים חד פעמיות, סטריליות המותאמות לטיפול בילדים. לא אחת מוחלפות המחטים במדבקות יחודיות בעלות מחט קטנה המודבקות על נקודות הדיקור ומאפשרות טיפול בילד אפילו בזמן תנועה.

טיפול במגע

ע"פ הצורך, ע"פ הגיל של הילד וההפרעה בה רוצים לטפל. הרבה מהטיפולים יכללו הנחיות להורים כיצד לטפל בילד בבית.

טיפול בצמחי מרפא סינים/ הומיאופתיה

חלק מהטיפול נעשה באמצעות פורמולות יעודיות המותאמות למגוון הרחב של מחלות הילדים וחלק מהפורמולות יהיו בהתאמה אישית על פי הצורך של הילד בצורת לקיחה שתתאים לתזונת הילד.

התאמות תזונתיות

הכוללות התאמה למצב מערכת העיכול של הילד אך עדיין רגישה לצרכים של הילדים ויכולתיהם. ההתאמות התזונתיות צריכות להיות מחוברות לעולם הילד ולמצוא פתרונות המתאימים לכל ילד ע"פ גילו ויכולותיו.

כל טיפול כולל לווי אישי לכל אורך הדרך וזמינות גבוה לצורך של ההורים והילד

במה מטפלים?

ניתן לטפל ברפואה סינית בכל מחלות הילדים והבעיות האופייניות לגיל צעיר המחולקות בעולם הרפואה הקונבנציונלית לפי:

  • בעיות נשימה- מחלות נשימה זיהומיות, אסמה, דלקות, ברונכיטיס, סטרידור, קוצר נשימה.
  • מערכת נשימה עלינה- דלקות אוזניים, נזלת, סינוסים, שקד שלישי מוגדל, אדנואידים, פוליפים, שקדים מוגדלים, בעיות שינה הנובעות מבעיות אא"ג.
  • מערכת עיכול- כאבי בטן, דלקות בטן זיהומיות, בעיות תפקודיות (עצירות ושילשולים), מעי רגיש, מחלות דלקתיות, הוצאת שיניים
  • בעיות עור- אטופיק דרמטטיס, אמפטיגו, מולוסקום קונטגיוזום
  • אלרגיות- עור, מרכת נשימה ומערכת עיכול
  • מערכת חיסון ומחלות זיהומיות
  • בעיות התפתחות
  • בעיות ריגשיות
  • בעיות נוירולוגיות
  • בתחומים נוספים ניתן להתייעץ באופן אישי

חשוב לציין שאין בכתוב משום התוויה רפואית או החלפת יעוץ של רופא והטיפול אינו תחליף לטיפול קונבציונלי הנדרש במידת הצורך.

הטיפול במרפאה יעשה בלווי של הטיפול הקונבנציונלי וישלים אותו על פי הצורך. הטיפול יכול לתרום ולהעצים את הטיפול הקונבנציונלי ולאפשר למטופל להשתמש ברפואה קונבנציונלית בצורה מדודה ושקולה.